Terapia ręki

Ręka, jako wyspecjalizowany narząd, odpowiedzialna jest w naszym ciele za wiele funkcji. Jej doskonałość polega na tym, że służy nam jako silne narzędzie do popychania, podnoszenia ciężarów, siłowania się, a jednocześnie potrafi wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy takie jak szycie czy pisanie. Ta szeroka specjalizacja kończyn sprawia, że to w głównej mierze ich sprawność decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka.

Terapia Ręki ma na celu usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak również dostarczania wrażeń dotykowych i poznawania dzięki nim różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Ale przede wszystkim służy do osiągnięcia samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego.

CEL TERAPII RĘKI

1. wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk
  2. poprawę umiejętności chwytu
  3. wyuczenie zdolności skupienia uwagi, patrzenia
  4. wzmacnianie koncentracji
  5. poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej
  6. przekraczanie linii środka ciała

DLA KOGO TERAPIA RĘKI

1. dzieci/osób niechętnie podejmujących czynności manualne; malowanie, lepienie z plasteliny, układanie drobnych przedmiotów,
  2. dzieci/osób mających problem z nauką czynności samoobsługi codziennej; ubieranie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików itp),
  3. dzieci/osób mających wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej,
  4. dzieci/osób  mających problem z koordynacją obu rąk podczas czynności manipulacyjnych,
  5. dzieci/osób wykonujących czynności wymagające dużej precyzji zbyt wolno lub za szybko i niedbale,
  6. dzieci/osób nie lubiących dotykać nowych i różnorodnych faktur,
  7. dzieci/osób,  które dostarczają sobie dodatkowych doznań proprioceptywnych i domagają się zdecydowanego i mocnego ucisku dłoni np. siadają na własnych dłoniach, bardzo
  8. dzieci/osób które mocno zaciskają ręce na przedmiotach, uderzają rękami w przedmioty o ostrych i wyraźnych fakturach.

Efekty terapii - dzięki starannie dobranym ćwiczeniom i masażom zwiększamy:

1. sprawność ruchową całej kończyny górnej,
  2. sprawność manipulacyjną dłoni,
  3. umiejętność chwytu,
  4. koordynację pomiędzy dłońmi
  5. w efekcie daje nam to dużą niezależność w czynnościach codziennej samoobsługi.

Terapię ręki w naszej szkole prowadzą:
p. mgr Małgorzat Majewska, s. mgr Mariola Krupa i s. mgr Agnieszka Piotrowska - ukończyły kurs Diagnoza i Terapia Ręki.