Podsumowanie - Relacja z projektu Międzynarodowego Piękna nasza Polska Cała

W projekcie brali udział uczniowie Zespołu Szkól Specjalnych ze Ścinawki Dolnej, Grupa liczyła 6 osób, oraz jedno dziecko z oddziału przedszkolnego, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną, poradzili sobie doskonale. Projekt jest tak elastyczny i fantastyczny, ze każde dziecko może mieć swój własny wkład. Integrowaliśmy się z innymi uczniami starszych klas oraz z wychowankami DPS dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej Intelektualnie w Ścinawce Dolne.

Prezentuje relacje wykonanych zadań.
Meldujemy wykonanie zadania nr 1 - Hymn  Polski - Mazurek Dąbrowskiego czytany za pomocą symboli.
Chłopcy chętnie poznali symbole do Hymnu Polski. Rozpoznawali symbole i samodzielnie układali ze znaków Hymn Polski. Kolejnym etapem było czytanie symboli samodzielne i grupowe. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski wskazując na swoje tablice z symbolami Hymnu Polski - Mazurek Dąbrowskiego. Uczniom bardzo się podobała ta forma Hymnu, ponieważ wszyscy wspólnie uczestniczyli w tym wyjątkowym zadaniu z projektu.

Meldujemy wykonanie zadania nr 2 – Apel - Koncert Dla Niepodległej
Koncert dla Niepodległej Przepiękny koncert Zespołu Kubar, Kuby i Bartka pod opieką Pana Zygmunta Sz. Oraz trzech pięknych głosów s. Estery, Zuzi i Kasi razem z gronem naszych wychowanków i opiekunów w naszym domu, z okazji 100 rocznicy Niepodległości. Koncert był cudowny. Uczniowei Matusz i Kacper prezentowali piosenki związane z tematem wolności.

Meldujemy wykonanie zadania nr 4 – Nauka Piosenki o tematyce patriotycznej
Pod tym linkiem nasze wykonanie piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem" wykonanie ucznia Mateusza.  https://www.facebook.com/naszepraceplastyczne/videos/1522404804528167/?t=31 

Meldujemy wykonanie zadania nr 6  KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA
wykonanie wiersza można usłyszeć:  https://www.facebook.com/mariola.krupa.37/posts/1792144447574553

Mateuszek nauczył się wiersza ,,KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA" – jeden z wierszyków patriotycznych Władysława Bełzy. Wiersz jest znany też pod tytułem „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” albo „Katechizm młodego Polaka”. Zaczyna się od słów „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Jego prosta forma, nawiązująca do dziecięcych wyliczanek sprawiła, że stanowił on najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Utwór składa się z podstawowych pytań i odpowiedzi o cechy tożsamości młodego Polaka. Ułatwiał zapamiętywanie znaków i symboli narodowych. Gratulacje Mateuszku.

Meldujemy wykonanie zadania nr 7  -  Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”.
Wspolnie przygotowaliśmy materiały na gazetkę i zawiesiliśmy ją przed naszą salą. Uczniowie sie cieszyli bo tak gazetka była ich.

Meldujemy wykonanie zdania nr 8 - Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu i całej Polski”
Poznaliśmy wyjątkowy stój dolnośląski i stroje z innych rejonów Polski. Poznaliśmy stój kaszubski, stój krakowski, stój łowicki, stój góralski, strój kurpiowski, strój podlaski, stój rzeszowski, strój górnośląski i wiele innych. Chłopcy za pomocą mapy szukali odpowiednich lalek w danym stroju. Gdy zapoznaliśmy się ze strojami i z jakiego terenu Polski pochodzą. Wykleiliśmy kontur Polski, a następnie umieściliśmy w odpowiednim miejscu na mapie dane lalki papierowe. W ten sposób przypomnieliśmy sobie gdzie znajdują się dane województwa, gdzie mieszkamy my oraz gdzie są góry, jeziora oraz morze. W dzisiejszej pracy pomagały nam dodatkowo dwie panie zaproszone przez siostrę Klarę na nasze zajęcia. Dziękujemy pani Sylwii i Pani Małgosi.

Meldujemy wykonanie zadania nr 10 - „Według przepisu Babci lub Dziadka”
Sałatka warzywna, według przepisu Babci Zosi, na początku uczniowie rozpoznawali warzywa wszystkimi zmysłami wzrokowo rozpoznawali jakie to warzywa, dotyk opisywały jakie mają wrażenia dotykowe dotykając poszczególnych warzyw, smak opisywały smak warzywa, zapach opisywały zapach i z czym nam się kojarzy ten zapach, smak próbowanie i smakowanie.
Dzisiejszego dnia nasi uczniowie wykonali kolorową sałatkę warzywną z przepisu Babci Zosi.

Przepis
2 ogórki
2 papryki czerwone
2 papryki czerwone
2 cebuli żółta i czerwona
10 rzodkiewek
5 pomidorków
1 sałata
ser biały
przyprawy sol, pieprz
wszystkie warzywa kroimy, mieszamy i smacznie dekorujemy na talerzy. Gotowe smacznie zjadamy. Uczniowie zrobili smaczną sałatkę i również dali możliwość zakosztowania innym uczniom w szkole. Pozdrawiamy serdecznie.

Meldujemy wykonanie zadania nr 11 „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości, czyli o Ścinawce Dolnej. Wychowankowie chętnie ogladali prezentacje i chętnie poszerzali wiedzę o swojej miejscowości.

Meldujemy wykonanie zadania nr 12 - Kartka z naszej miejscowości - Ścinawka Dolna. Po opracowaniu prezentacji o naszej miejscowości i zapoznaniu z krótką historią, wspólnie wykonaliśmy kartkę dla Pani Ludmiły.

Meldujemy wykonanie zadania nr 13 - Kartka dla Bohaterów. Moi uczniowie meldują wykonanie zadania nr 13 Kartka dla Bohaterów - Powstańców. Dziękujemy każdemu Wielkiemu Bohaterowi za trud walki byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie i cieszyć się każdym dniem. Kiedy tłumaczyłam moim uczniom kto to jest Bohater, Mateusz powiedział, ,,ale oni byli dzielni, a byli tacy mali jak my" Dziękujemy.

Meldujemy wykonanie zadania nr 14 - Konkurs Plastyczny dla dzieci pt. „Moja mała Ojczyzna”-  przeprowadzenie konkursu plastycznego w grupie według własnego regulaminu.
Opis prac konkursowych wykonanych na konkurs pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa naszej Małej Ojczyzny w gronie najbliższej rodziny, miejscu zamieszkania, regionie. w ramach Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”

Konkursu plastyczno – technicznego
1. Uczniów Zespołu Szkół Specjalnych
2. Wychowanków DPS dla Dzieci

technika:
rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, fotografie

Prace nagrodzone
Wyróżnienie - praca nr 9 uczeń - Klaudiusz M.
III miejsce - praca nr 17 uczeń - Dawid L.
II miejsce - praca nr 4 uczeń - Kacper T.
I miejsce - praca nr 12 uczeń - Dariusz S.

Ogólne informacje
Prac konkursowych wpłynęło 30. Komisja 4 osobowa s. Estera M., p. Michał W., p. Barbara K., p. Małgorzat R., dokonali oceny prac, przedstawili organizatorowi s. Klarze Marioli K, ta następnie na spotkaniu z przewodniczącą komisji p. Małgorzatą I., wspólnie zatwierdziły wyniki pracy komisji.

Organizator konkursu s.Klara Mariola K. zapewniła nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu. Nagrody zafundowane przez anonimowego sponsora, któremu serdecznie dziękujemy.

To był wyjątkowy Projekt Piękna nasza Polska cała. Dziękuję każdemu za wkład do naszego wspólnego projektu. Dziękujemy - Mariola Krupa i moje wspaniałe dzieci.

 

« powrót